Vyberte stránku

Škola žije

18.6.2019

Výlet na zámek Radim

Příjemný výlet si užily děti ze tříd 1.E a 4.E, které se vydaly na dobrodružný výlet vlakem na zámek Radim. Cesta rychle ubíhala a na zámku na děti čekal poutavý výklad zámecké paní a kastelána. Prohlídku malým návštěvníkům zpestřil doprovod harfy. Vše završilo posezení v zámecké kavárně a ohýnek, u kterého si starší děti připravily program pro malé prvňáčky.


10.6.2019

Vzdělávací kurz

Nastal čas výletů, vzdělávacích kurzů a tzv. škol v přírodě.

Třída 3.C strávila týden plný her v penzionu Vápenka v Krkonoších. První den děti zahájily olympijské hry a během týdne si užily hodně zábavy, zajímavých her a sportovního zápolení v krásném prostředí Krkonoš. Ve středu si vyzkoušely paralympijské hry – beznohý, slepý a bezruký museli zdolat překážkovou dráhu a pak se najíst. Děti si vzájemně pomáhaly a nakonec všechno krásně zvládly. Ve čtvrtek si vyrazily na túru s vyhlídkou na Sněžku a Polsko, odměnou jim byl odpočinek ve vířivce. V pátek olympiáda skončila a děti dostaly krásné ceny. 

 

 

 

 


Projekt Ovoce do škol

Prospěšnost konzumace ovoce a zeleniny ve třídě 5.A doplněné ochutnávkou a hrou s využitím interaktivní tabule a mobilního telefonu. Spolupráce na jedničku.

 

 


3.6.2019

I ve školní jídelně to žije

Ani v kuchyni nikdo nezahálí a kromě vaření připravují naše kuchařky pro děti spoustu překvapení a tematických dnů s ochutnávkou kuchyně krajové či zahraniční. Minulá středa patřila Itálii. Kuchařky pro děti uvařily polévku Orzo s rajčaty a špenátem a jako další se podávalo sicilské krůtí maso s dušenou rýží nebo tagliatelle di pollo. Jako doplněk si děti odnášely sladké broskve. Podle prázdných talířů bylo zřejmé, že dětem i dospělým moc chutnalo.

V pátek měla školní jídelna „kvalifikovaného“ pomocníka na slovo vzatého! 🙂 Náš ředitel se nebál na sebe vzít zástěru a stal se hlavní oporou kuchyně. Základní pravidlo výdeje zvládl na jedničku, a to „každému strávníkovi s úsměvem popřát dobrou chuť“! 🙂

A s blížícími se prázdninami bude takových překvapení přibývat a je se rozhodně na co těšit.

 


28.5.2019

Obhajoby ročníkových prací

….vysoká společenská i formální úroveň, náročná komise, kvalitní profesionální výkony, které dávají předzvěst dobrého uplatnění našich absolventů…tak by se daly shrnout letošní obhajoby ročníkových prací.

 


27.5.2019

Do you speak English?! 🙂

Naši žáci rozhodně ANO! 🙂 Školního kola olympiády v AJ se účastnily děti ze 4. a 5. tříd. Dva nejúspěšnější z každého ročníku tohoto kola jeli naši školu reprezentovat do oblastního kola v Zelenči.

Uspět nebylo rozhodně jednoduché, na účastníky čekal test gramatiky, popis obrázku, rozhovor apod. A naši žáci uspěli! V konkurenci 14 škol jsme PRVNÍ mezi školami a naše žákyně 5.ročníku byla první i mezi jednotlivci. Všem moc gratulujeme!

 


Táto, mámo, pojďte si hrát

V sobotu 25.5.2019 se třída 1. E účastnila akce Táto, mámo, pojďte si hrát. Tato akce byla zaměřena na rodiny, jejich soudržnost a uvědomění si důležitosti vztahu rodičů a dětí a hlavně důležitosti společně stráveného času.

Naši prvňáčci se akce neúčastnili jen jako diváci, ale zařadili se jako vystupující na pódiu. Připraveno měli několik básniček a písniček. A díky parádnímu doprovodu harmoniky Anastasie Chicu to na celé akci „pořádně rozjeli“ a strhli ke zpěvu téměř celé obecenstvo! 

btr


Konference Bezpečná škola 2019

Moderní technologie nám přináší mnoho benefitů, ale i hrozeb.

Na naší škole učíme žáky pracovat s obojím – výhody využívat a hrozby kriticky vyhodnocovat. Cílem našeho úsilí je, aby naši žáci dokázali i v budoucnu bezpečně žít v dnešním digitálním světě. O tom všem a o mnohém dalším byla konference Bezpečná škola 2019, která proběhla ve čtvrtek 23.5.2019 v Národní technické knihovně v Praze.

Konference se účastnily desítky zástupců škol i soukromého sektoru a ZŠ Úvaly byla jako čestný host Nadace O2 přímo u toho.


Život dětí v jiných zemích

Víte jak se žije v Texasu? Jaké mají lidové zvyky, jaké zpívají písničky, jaké hry hrají a co mají nejraději k obědu? Děti z 1.E to vědí! 🙂

Všechno jim přišli povědět rodilí Mexičané a děti s napětím poslouchaly a s velkým soustředěním se učily pravý mexický pozdrav.

 


Návštěva dětí v Domově seniorů Úvaly

Děti ze třídy 1.E si nenechaly ujít oslavy 20. výročí otevření Domova seniorů v Úvalech.

Prohlédli si prostory domova, zařízení, ochutnaly připravované vynikající pohoštění a vyzkoušely zahradu.


Vzdělávací kurz  dětí  5. A v  Outdoor Březová u Třebíče / Vysočina /

Vybrat program a hurá!!!!!!! 🙂

Lanové mosty, věže, domečky nad hladinou rybníka, tunely, vyhlídky, nízko lanové centrum, Bongo, lezecké stěny, čtyřkolky, rafty, bungee trampolíny, Armygame  a další atrakce. Strašidelná věž Karlštejn a její čtyřpatrový strašidelný labyrint nebo zbojnický hrad Sherwood je zkouškou odvahy a šikovnosti. Notingham – obrovské dětské hřiště s tunely, hradní chodby, skály, skalní skrýše, hradby a cimbuří, tobogány, týmové hry daly dětem dostatečný prostor k vydovádění se. Děti si vyzkoušely překonat nástrahy a strach z výšek, strhující program od rána do noci, který si děti náležitě užily. Agentura STAN nezklamala. Náš program Ranger – Strážce buše je již jen nádhernou vzpomínkou.


Kudy chodí písničky

Ve čtvrtek 9.5. se proměnily prostory „65“ v koncertní sál. Konal se zde již 21. ročník soutěže „Kudy chodí písničky“.

Atmosféra byla opravdu slavnostní, všichni malí i velcí zpěváci byli perfektně připraveni a natěšeni, obecenstvo tleskalo a porota byla usměvavá a spravedlivá.

Každý zpěvák měl jiný doprovod, ať již klavír, kytaru nebo harmoniku, což vytvářelo příjemnou variaci.

Perfektní organizace, opravdu hezké výkony všech dětí a odezva publika zajistila koncert světové úrovně! 🙂

Takže až se zase budeme ptát „Kudy chodí písničky“, tak přes úvalskou základní školu určitě!

 


6.5.2019

Toulcův dvůr

Jak se mají mláďata na Toulcově dvoře se vypravila zjistit třída 3.A.

„Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty“

 

 


29.4.2019

…a jak se dnes máte Vy? 🙂

V rámci hodin OSV (Osobnostně sociální výchova) a učebního tématu Psychohygiena a Sebepoznání využíváme mimo jiné též pravidelné tradice, kdy prostřednictvím smajlíků vyjadřujeme pocity a emoce z minulého týdne a dále s nimi pracujeme. Cílem je podpořit pozitivní klima ve třídě, efektivní řešení problémů a dobrou pracovní atmosféru.

Takhle jsme se cítili v 6. B minulý týden.


26.4.2019

Den Země na naší škole

Den země je dnem věnovaným naší planetě a v konečném důsledku i nám všem. Den země vznikl v USA spontánně, jako ekologicky laděný svátek Země. Od roku 1990 k se oslavám přidala i Česká republika. Cílem moderních oslav Dne Země je upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí, a samozřejmě diskuse o možných nápravných a preventivních řešení těchto problémů.

A co bychom to byli za školu, kdybychom nechali tento svátek nepovšimnutý?! Takže, pytle, rukavice a šlo se na to! 🙂


24.4.2019

Velikonoční diktát

Diktát, hlavně ten velikonoční, se ani na druhém stupni nemusí psát jen tradičním způsobem. Takhle si ho užily skupiny CM 61 a CM 72.

A známky nejsou u tak „vymakaných“ výtvorů zdaleka to nejdůležitější. 🙂

 


23.4.2019

Velikonoční dopoledne ve 2.C trošku jinak

Ve středu 17.4. proběhlo ve třídě 2.C projektové dopoledne na téma Velikonoce, zprostředkované pedagogikou “Začít spolu”. Hned ráno děti pletly pomlázky a vyráběly velikonoční dekorace. To vše za hojné účasti a obrovské pomoci dospěláků z řad rodičů. Tvoření probíhalo ve velice příjemném a přátelském duchu. V další části dopoledne se děti vtrhly ve skupinách na centra aktivit zaměřených na velikonoční tématiku. Celé dopoledne jsme si všichni moc užili, dozvěděli a naučili jsme se spoustu nového. Báječně jsme se tak naladili na velikonoční svátky. 

 


Noc s Andersenem

 Noc s Andersenem je akce knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna, kdy je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodní den dětské knihy.

Do projektu se mohou přihlásit i školy a školská zařízení. První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně a na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení. Dnes se tohoto projektu účastní téměř celá republika. Pro porovnání – v roce 2012 se akce uskutečnila na 1 133 míst s 44 067 dětmi!

Naše škola se tohoto projektu samozřejmě také účastní! 🙂

Letos již 19. pohádková Noc s Andersenem proběhla v letošním roce ve čtvrtek 28. a pátek 29. března. Nocí nás provázel Ferda Mravenec a jeho přátelé. Děti ze 13 tříd zažily pohádkové dobrodružství, řešily kvízy, pomáhaly Ferdovi vyrobit hračku, četly příběhy. Do školy se opět přiletěly podívat i čarodějnice. Naše škola se účastní této akce od samého začátku konání.


15.4.2019

Vynášení Morany

Všichni se již loučíme se zimou a třída 2.B si v této souvislosti připomenula starý pohanský svátek – vynášení Morany. Každý si vyrobil svojí Moranu, kterou jsme vhodili do Výmoly. Cestou jsme odříkávali básně, které k tomuto svátku patří.

A co je to vlastně Morana a jaké se k tomuto zvyku vztahují básničky a písničky?

Vynášení Morany 

Tento starodávný pohanský zvyk, vynášení Morany (Moreny, Mořeny, Mařeny neboli smrtky), se na mnohých místech zachoval až do dnešních dnů.

K zhotovení symbolické ženské postavy – Morany se používaly a používají již nepotřebné větve, sláma apod. Tuto ženskou figuru pak většinou mladé a svobodné ženy nastrojily do starých šatů a na krk jí navlékly náhrdelník z bílých vyfouknutých vajíček, některé Morany se zdobily zase náhrdelníkem z prázdných ulit šneků. V některých oblastech se Morana ozdobila i stuhami.

Dominantními barvami, ve kterých je figurína smrtky oblečena, jsou černá a bílá. Nazdobená a oblečená Morana se poté nastrčila na tyč a za zpěvu obřadních písní byla vynesena z vesnice. Za vesnicí pak byla vhozena do vody, do příkopu, spálena nebo zakopána do země. Morana je symbolem nejen zimy, ale také nemoci, smrti, dlouhých tmavých nocí a vůbec všeho, co lidem škodí.


11.4.2019

Březen – měsíc knihy

Přes 400 knižních institucí po celé České Republice i letos slaví březnový Měsíc knihy prostřednictvím různých besed nebo veletrhů. Navzdory všem předsudkům přibývá těch, kteří nalézají kouzlo a vůni tištěných knih.

A co může udělat čtení knih ještě osobnější a atraktivnější?! No přeci vlastnoručně vyrobená záložka! A žáci třídy 1. B ji mají!

 


8.4.2019

Velikonoce jsou již za dveřmi

Jaro již o sobě dalo konečně vědět a s ním se přiblížil i čas Velikonoc. O velikonočních zvycích a tradicích si s dětmi ze tříd 1. C a 2. C přijela popovídat lektorka z muzea Říčany. A nezůstalo jen u povídání, ale děti si vyzkoušely i tvoření našich babiček – tvarovaly z ovčí příze motýlky a motýlí vejce.

A Velikonoce mohou přijít, jsme připraveni! 🙂


EDUBUS nejen pro děti

U projektu mobilní polytechnické laboratoře EDUbus nemohli chybět ani naši zvídaví učitelé. I pro ně si jeden den přijel autobus na „výlet do budoucnosti“.

Pro učitele byl  připraven program a pokusy týkající se  vhodnosti využití cloudu v kombinaci s tablety  a ukázka práce v aplikacích umožňujících využití výstupů v cloudových softwarech, měření teploty a hluku PASCO v propojení na tablet nebo Lego WeDo, což je  jednoduché skládání stavebnice dle návodu a programování úlohy pro vytvořené dílo.

A když jim vytištěný obrázek díky aplikaci ožil ve 3D, radovali se jako děti! 🙂

 


15.3.2019

EDUbus

EDUbus, prostě bus?! Ani náhodou! EDUbus je mobilní polytechnická laboratoř.

Jedná se o ojedinělý vzdělávací projekt, který umožňuje popularizaci polytechnických oborů a snaží se podnítit zájem žáků o chemii, fyziku či biologii formou práce s moderními technologiemi a prostřednictvím zajímavých pokusů. A naše škola u toho zase byla a žáci zažili fantastickou „výuku“! 🙂

A co konkrétně? Děti měly možnost zkusit si práci se suchým ledem. Pomocí několika pokusů děti zjistily, z čeho se suchý led získává, jaké má vlastnosti a jak s ním zacházet. Všechny informace si děti jako správní vědci zaznamenaly na připravené pracovní listy.

V druhé hodině se děti seznámily s malými roboty Ozoboty, kteří byli naprogramovaní, aby plnili jejich úkoly a jezdili po různobarevných čarách. Děti to moc bavilo a výzkumy byly opravdu zajímavé.


MAKÁME A VYHRÁVÁME 🙂

Naše školní sportovní týmy vyrazily na turnaje a díky jejich zápalu a bojovnosti se můžeme opět chlubit. Děkujeme!

Házenáv krajském kole v Kladně naši kluci jasnou převahou vybojovali 1. místo a postoupili do kvalifikace na republikové finále, které se bude konat v Plzni. Budeme držet palce!

Basketbal – na okresní kolo v basketbalu jsme vyslali 2 družstva: naši „baskeťáci“ opět stály na stupních vítězů, krásné 3. místo a naše „baskeťačky“ předvedly nejlepší výkon sezóny a neuvěřitelný progres, stupně vítězů jsou již na dohled.   

 


14.3.2019

ČTU – ČTEŠ – ČTEME

Děti ve škole stále něco nového ve škole objevují. Tentokrát žáci 2.B se svou učitelkou Arnoštkou Březkovou otevřeli dveře, které pro ně byly doposud zavřené. Navštívili knihovnu ve věži. Jejich průvodkyní byla paní učitelka Morávková, která se o knihovnu stará. Děti z této třídy pravidelně navštěvují Čítárnu, čtou z knih umístěných na chodbě školy a nyní se začetly do knih v této knihovně.


11.3.2019

PAMATUJEME – NEZAPOMÍNÁME !

Datum 8.3. je smutným mementem na zbytečnou smrt lidí, nevinných lidí. Jako škola nejsme k historii lhostejní a s velikou úctou jsme se zapojili do akce „Pamatuj!“, která připomíná zavraždění 3792 lidí v tzv. Terezínském rodinném táboře. Mezi obětmi koncentračních táborů se v letech 1942 – 1945 bylo i 24 úvalských obyvatel a ty jsme si tohoto data připomněli.

 


Čtenářské dílny máme moc rádi

Pravidelně každý pátek vyráží třída 2.C do školní čítárny na čtenářské dílny. Vždy se soustřeďujeme na předem dané téma týkající se např. postavy, prostředí, povahových rysů vybrané postavy, charakteru, emocí apod. Po dvacetiminutovém čtení se mimo samotný obsah zamýšlíme nad předem zvolenou otázkou, dokončujeme věty, či zakreslujeme naše pocity apod. Vše zaznamenáváme do připravených pracovních listů, které nám pak slouží jako podpora závěrečné reflexe v komunitním kruhu.

7.3.2019

Učení si užíváme, ale taky prožíváme

Ve škole se učíme. Učení ale nebereme jako „biflování“, ale snažíme se učit zkušeností a  vše si prakticky zkoušíme! 

Názorným příkladem může být třída 5.A a nejen ta! 🙂

Co takový elektrický obvod? Elektrický obvod si děti dle návodu sestrojily z elektronické stavebnice a zjistily, jak je to vlastně s elektrickou energií, jaké jsou její zdroje, druhy elektrárny, jak se dá šetřit nebo jak postupovat při úrazech elektrickým proudem a jiné zajímavosti.

Kdo umí postavit Leonardův most?! My! 🙂

Při ručních pracích jsme se inspirovali knihou Lichožrouti od Pavla Šruta a vyrobili si svého Hihlíka, který bydlí ve třídě 5.A.


4.3.2019

Třída 5.A na exkurzi v Kolíně

Výlet třídy 5.A do Kolína se velmi vydařil. Cesta vlakem rychle utíkala a v cíli na děti čekala výstava Emanuela Holého na téma: Přísloví v obrázcích.  Velice hezky zpracovaná výstava, která zaujala a své návštěvníky se snažila zapojit. A tak se děti předháněly, kdo si zapamatuje přísloví na čas nejrychleji, kdo se splete při čtení přísloví vzhůru nohama apod.

V mezičase neopomněly ani na procházku Kolínem, prohlédly si Karlovo náměstí s jeho historickými budovami, prošly se kolem Labe a nechyběla ani zastávka na něco „na zub“.

Jako další cíl výletu bylo kolínské muzeum. Tam se děti seznámily s lidovou tradicí, se symbolikou, s maskami z Masopustu a vyrobily si zajímavý klobouk, který nosil Laufr. Jsou to naše české tradice a je fajn si připomenout a uvědomit, proč se slaví.


23.2.2019

KLUB MLADÝCH DIVÁKŮ

Klub mladého diváka 1 vyrazil v neděli 17.2. na představení ve Stavovském divadle na představení Mlynářova opička. 
Podstata talentu Václava Klimenta Klicpery spočívala ve splétání jednotlivých komediálních scén, známých z antického mimu či italské commedie dell´arte, v celistvý dramatický příběh.  
Ačkoli Klicpera naší výpravu přímo neokouzlil, vynahradili jsme si vše společným obědem, podívali se na secesní Obecní dům, gotickou Prašnou bránu, Karolinum a poprvé i do Stavovského divadla. Nakonec tedy velice příjemně strávené kulturní odpoledne.

DÍLNA ČTENÍ

Školní čítárna je velmi oblíbené místo v naší škole. Především proto, že je tady čtení příjemné a pohodlné.
Pravě zde proběhla Dílna čtení, ve které se seznamujeme s novými autory a jejich díly.


PŘÍPRAVA NA ŽIVOT ZAČÍNÁ JIŽ VE ŠKOLE 🙂

Ve škole se neučíme jen teorii, definice a vzorečky, ale propojujeme i teorii s praxí a připravujeme děti na realitu, která na ně čeká.

Devátá třída trénovala zvládání náročných životních situací. Takové narození dítěte nesporně patří mezi ně. 🙂

 


20.2.2019

ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA

Dnes se žáci naší školy z druhého stupně zúčastnili zeměpisné olympiády v Čelákovicích. Nejen, že nás žáci statečně reprezentovali, ale poznali i prostředí jiné školy, střetli se s konkurencí a udělali si příjemnou procházku po Čelákovicích.

Za jejich nadšení a zápal děkujeme! 🙂

 

 


PRVŇÁČCI V KNIHOVNĚ

Čtení knížek rozvíjí paměť, představivost a učí myšlení. A protože šikovní prvňáčci 1.E již číst dokáží, navštívili společně úvalskou knihovnu. Hravou formou se dozvěděli, jak to v knihovně chodí, prohlédli si knížky, poslechli si milý příběh a podíleli se na tvorbě pohádky. Doufáme, že tato návštěva nebude poslední a postupem času se stanou nadšenými čtenáři a pravidelnými návštěvníky knihovny.

 


MOBILNÍ PLANETÁRIUM

V minulém týdnu se žáci naší školy zúčastnili projekce zábavně-vzdělávací fulldome show. Jedná se o zábavně vzdělávací program, při kterém jsou využívány moderní technologie a výuka tím získává zcela jiný, pro děti velice atraktivní, rozměr.

Pro naši školu jsme vybrali program Neuvěřitelný vesmír.


17.2.2019

BAREVDEN

Celý týden 11.2. – 15 2. 2019 se naše škola účastnila projektu „HRDÁ ŠKOLA“.  Každý den byla určena jedna barva a v této barvě oblečení jsme chodili.

Bylo vidět, že všechny tento týden baví, děti – od prvňáčků až po deváťáky – i učitele a užívají si to. Po chodbách chodily houfy zelenáčků, druhý den červeňáčků a byli jsme všichni jeden fajn tým.

Všem moc děkujeme, že se zapojili a těšíme se na další takové dny, které nám tu školu zpestří! 🙂