Vyberte stránku

Kampaň obyčejného hrdinství

aneb

milion malých změn může být více než jedna velká

ZŠ Úvaly se v týdnu od 24. 4. do 30. 4. zapojila do výzvy Kampaň obyčejného hrdinství. Organizátorem výzvy bylo vzdělávací centrum Tereza. Šlo o 7 malých výzev na 7 dní pro každého, kdo chce pomoci zlepšit náš svět.

Cílem bylo ukázat, že naše každodenní chování může být cestou vedoucí k udržitelnému rozvoji na naší planetě. I my jsme chtěli plněním výzev bojovat proti klimatickým změnám.

Výzvu přijali žáci a učitelé devatenáct tříd. Některé děti zapojily i členy své rodiny či známé. Výzvy měly různou obtížnost. Každý si vybral jednu, či více výzev, které plnil.

Která výzva pro nás byla nejsnadnější? Nenechávej téct vodu při čištění zubů! Přijalo ji 407 osob, které zvládly hospodárné čištění zubů celkem 5 384krát. Kdo si takto vydrží čistit zuby celý rok, ušetří osm plných van vody.

Druhou výzvu Zasaď kytku! přijalo 244 osob. Zasadily 677 bylin a 119 stromů. Rostliny absorbují oxid uhličitý, jeden ze skleníkových plynů.  Jeden hektar lesa odstraní z ovzduší 15 tun oxidu uhličitého.

Pohyb venku zlepšuje náladu, imunitu a paměť. Třetí výzva zněla 1 hodina tvého času! Splnili ji ti, kteří byli venku v přírodě alespoň hodinu v jenom dnu. Výzvu přijalo 366 lidí. Venku strávili 3 007 hodin ve svém volném čase a 1 073 hodin během výuky.

Čtvrtá výzva se týkala nakupování. Kolikrát za týden členové všech rodin zapojených do výzvy Buď věrný! využili látkovou tašku při nákupech? Celkem 667krát. Plastové a papírové tašky používané jednorázově zatěžují životní prostředí. Proč i papírové? Na výrobu papírové tašky se spotřebuje více energie než na výrobu tašky plastové.

Pátá výzva Neprodukuj odpad! byla obtížná. Cílem je produkovat co nejméně odpadu. Ne týden, ale stále. Průměrný Čech vyprodukuje ročně asi 320 kilogramů odpadu (13 % tvoří tříděný odpad). Za týden je to přes 6 kilogramů odpadu na osobu. A jak uspěli ti, co výzvu přijali? Vyprodukovali o 74 % odpadu méně.

Šestou výzvu Nejezdi autem! přijalo 175 lidí. Využívali kolo, koloběžku, hromadnou dopravu, chodili pěšky. Pokud potřebovali výjimečně jet autem, pak jeli plným. Dosáhli tím stejného efektu, jako by zasadili 42 stromů. Kdo by tuto výzvu přijal na celý rok, vyrovnalo by se to zasazení 16 stromů.

Do poslední výzvy Nejez maso! se zapojilo 116 jedinců, kteří byli celkem 271 dní bez masa. Cílem této výzvy není nejíst maso, ale snížit jeho spotřebu a tím snížit produkci skleníkových plynů dobytkem.

A tak jsme bojovali proti klimatickým změnám v duchu s mottem celé akce. Velké změny začínají od nejmenších!

Napsala Ing. Stanislava Daňková, foto Veronika Čápová